Montag, 23. April 2007

Császárzsömle

Amikor kitaláltam, hogy a VKF IV. fordulójára császárzsömlét készítek, szerettem volna többet megtudni róla. Első kanyarban osztrák ismerőseimet faggattam, de érdemileg nem tudtak a témához szólni, szerintük a császárzsömle van, finom és pont. Később jöttem rá passzívitásuk okára: a császárzsömlével kapcsolatban annyi mende-monda kering, hogy valószínűleg nem akartak nekem butaságot mondani.


Az egyik történet szerint ezt az Ausztriában akkor már régóta használt zsömletípust a császár nagyon megkedvelte, minden reggel két darabot kellett a reggelijéhez szervírozni és a névadás innentől kezdve egyértelmű volt. Egy másik történet szerint (nekem ez hihetőbb magyarázat a Kaisersemmel nevet illentően) 1750-ben egy Herr Kayser nevű bécsi pék készítette el először az öt ívvel bevágott zsömlét, amit akkoriban még Kaysersemmelnek hívtak, utóbb kezdték a nevét "ai"-val írni.

A császárzsömle elngedhetetlen része egy osztrák reggelinek, még akkor is amikor manapság boomolnak a teljes kiörlésű-, rozs- és egyéb péksütemények. A bécsi pékségek mindig két változatban árulják, kapható gépi- és házikészítésű. Az árukon kívül persze ízbeli különbség is tapasztalható, a házizsömle sokkal, de sokkal finomabb. Ez motivált, amikor belekezdtem itthon a császárzsömle sütésébe és ez a cél lebegett a szemem előtt, amikor majdnem feladtam az egészet. Be kell vallanom: nem is olyan egyszerű megsütni!

Hozzávalók (kb. 25 darabhoz):
900g sima liszt
20g élesztő
fél liter víz
20g malátakivonat (még nem néztem utána, de remélem otthoni bioboltokban is kapható)
20g vaj vagy margarin
másfél evőkanál só
némi rozsliszt a formázáshoz

Elkészítése:
Egy tálban összekeverem az élesztőt és a sót. Hozzáadom a vízet, malátakivonatot és a vajat, összegyúrom kézzel vagy dagasztókarú géppel. Meleg helyen kelni hagyom, amíg a duplájára nem nő. Rozsliszttel megszórt munkalapon meggyúrom újra, majd kb. 60g-os golyókat formálok belőle. Az alábbi fotókon (amelyeket a férjem készített a "kacsóimról" és a zsömlékről, elnézést, de nem profik) szemléltetem a formázás menetét.
Szóval: egy golyóból ovális formát lapítok, a bal felső részén kicsit több anyagot hagyva. Ezt borítom elsőként a bal hüvelykújjamra. A bal mutatóújjammal erre a "púpra" fordítom a tésztát. Kicsit mindig kiegyengetem, és hajtok rajta újra. A negyedik hajtás után kihúzom a már látszólag beépített újjamat, és az utána keltkezett lyukba betömöm az ötödik hajtás után maradt tésztát. Ami nem fér be, azt lecsípem, ezzel a mozdulattal egyben össze is nyomom valamelyest az első részt az ötödikkel. Sütőpapíros tepsire teszem, figyelem: fejjel lefelé (mert ahogy még hagyom kelni az ívek mentén szétnyílik a zsömle), és még 20 percig letakarva nőni hagyom őket. A sütőt 230 fokra előmelegítem. 20perc elteltével a zsömléket megfordítom, egy kevés vízzel megkenem és 17-18 perc alatt barnára sütöm őket. (A tetejére lehet mákot vagy szezámmagot szórni, én inkább üres tetővel szeretem.)






A képeken látható zsömléket persze már jóízűen meg is reggeliztük, nem maradhatot el mellőlük a vaj és lekvár sem. (Próbáltam érthető leírást adni, azonban, ha valamit továbbra is homály fed, kérlek jelezzétek!)

A recept a Die gute Küche című könyvből származik.

8 Kommentare:

Anonym hat gesagt…

a blogspoton német menü, tiszta skizofrénia :) Igen, lehet kapni, a herbahaz.hu-n biztosan. És ezt a receptet is elteszem kipróbálásra, ha másért nem, a zsemle megformázása miatt.

Anonym hat gesagt…

Hát, a formázgatást még tanulmányoznom kell... Mindig azt hittem, az csak úgy be van vagdosgatva. Jól néz ki!!!

Kaisermühlen hat gesagt…

Azt hiszem a gépi zsömle tényleg csak be van vágva, de az igazi császárzsömle ötfelé "nyílik", öt részre bontható. Jó játék volt formázgatni, persze két egyformát még véletlenül se sikerült összehoznom.

Anonym hat gesagt…

Sajnos nekem a kepek nem jelentek meg a zsomle kesziteserol. Masnak nem volt problemaja veluk. Udvozlettel: Karib

Anonym hat gesagt…

Elnezest, kerdojelet kellett volna tennem: Masnak nem volt problemaja a kepeket megnyitni?

Ildikó hat gesagt…

Nekem sem jelentek meg a képek :-(
Mi az a malátakivonat? Lehet ezt valamivel helyettesíteni, esetleg elhagyni?

Renée hat gesagt…

A sima liszt biztos jó bele? Nem kellene akkor egy kis sikér vagy magasabb sikértartalmú liszt?
A képek nekem se jelentek meg, viszont Limarától találtam egy nagyon egyszerű formázást. Egy kis kanál cukor nem kell az élesztőnek?

Renée hat gesagt…

Ja látom, ez az oldal már nem volt frissítve egy ideje...
Most néztem meg, a malátakivonat tartalmaz cukrot, az akkor nem kell... :)
De a liszt még mindig kérdéses számomra.